Podsumowanie XXX Kaszubskich Dożynek Gminy Sierakowice

Rolnicy, twórcy ludowi, pszczelarze, panie z Kół Gospodyń Wiejskich oraz Kaszubski Zespół Pieśni i Tańca Sierakowice – to do nich należały tegoroczne Kaszubskie Dożynki Gminy Sierakowice. Za plony dziękowały prawie wszystkie sołectwa, które aktywnie włączyły się zarówno w organizację, jak i przebieg imprezy. Nie zabrakło barwnego korowodu, oryginalnych pojazdów, konnych zaprzęgów i kaszubskich przyśpiewek. Ostatecznie pod Amfiteatrem „Szerokowidze” swoje miejsce znalazło aż trzynaście wieńców dożynkowych, które godnie reprezentowały poszczególne sołectwa.

Już tradycyjnie w ostatnią niedzielę sierpnia rolnicy z terenu gminy Sierakowice dziękowali za plony. Uroczystości rozpoczęły się od mszy świętej dziękczynnej, której przewodniczył proboszcz parafii pw. św. Marcina w Sierakowicach, ks. Tadeusz Knut. Do organizacji tej części obchodów włączył się również ks. Maciej Dzwonkowski, a w koncelebrze brał udział proboszcz parafii pw. św. Jana Chrzciciela
w Sierakowicach, ks. Marek Wera. Mszę uświetnił też Kaszubski Zespół Pieśni i Tańca „Sierakowice” oraz przedstawiciele sołectw Łyśniewo, Paczewo oraz Karczewko, którzy złożyli dziękczynne dary.

Tegoroczne Dożynki widoczne były nie tylko dla uczestników samej imprezy, ale dla wszystkich mieszkańców Sierakowic. Baloty oraz kostki słomy, które dekorowały centralne punkty miejscowości, pojawiły się tam dzięki Wiesławowi Gafce z Puzdrowa oraz Marcinowi Mielewczykowi z Paczewa. Barwnego charakteru obchodom nadał też dożynkowy korowód, który po mszy przeszedł ulicami Sierakowic. Poprowadzili go trzej jeźdźcy – Stanisław Pranczk, Grzegorz Choszcz oraz Marek Bronk. Poza wozami, korowodowy szyk wypełniły oryginalne pojazdy. Uwagę przykuła m.in. łódka z Gowidlina, czy dożynkowy rower, którym przyjechała reprezentantka Borowego Lasu.

Tradycyjnie jako pierwsi na dożynkowy plac wjechali gospodarze. Tym razem w rolę starostów wcielili się państwo Aleksandra i Piotr Bendzmer z Leszczynek. Świętującym towarzyszył wójt Tadeusz Kobiela wraz z małżonką, przedstawiciele samorządu oraz delegacja z zaprzyjaźnionej gminy Saint – Ghislain
w Belgii. Najważniejsze tego dnia, wieńce i kołacze dożynkowe, na plac przywiezione zostały
w specjalnie udekorowanych wozach. Łącznie przed sceną stanęło trzynaście wieńców – z Bąckiej Huty, Długiego Krza, Gowidlina, Kamienicy Królewskiej, Karczewka, Leszczynek, Nowej Ameryki, Paczewa, Pałubic, Puzdrowa, Szklanej, Załakowa oraz Tuchlina. Ten ostatni został najlepiej oceniony przez komisję, która tym razem składała się z reprezentantów poszczególnych sołectw. Nagroda za najpiękniejszy kołacz dożynkowy powędrowała do sołectwa Leszczynki.

Plac przy Amfiteatrze wypełnił się stoiskami lokalnych twórców. Nie zabrakło Kapeli Bas, hafciarek –Krystyny Formeli i Elżbiety Petty, rzeźbiarza Jacka Preny oraz przedstawicieli Rejonowego Koła Pszczelarzy, które w tym roku obchodzi swój jubileusz. Gastronomią zajęły się Koła Gospodyń Wiejskich. Panie z Gowidlina, Paczewa, Długiego Krza oraz Kamienicy Królewskiej serwowały m.in. pyszne pierogi, kiełbaski z grilla, chleb ze smalcem i słodkie wypieki. Wędliny do degustacji
dla uczestników Dożynek przygotowało też Przetwórstwo Mięsne „Lis”.

Dopisała pogoda i publiczność, która bawiła się wraz z uczestnikami Turnieju Sołectw. Dużo emocji przysporzyła walka o tytuł najlepszego jeźdźca rodeo, ubijanie masła w słoiku i rzut snopem przez przeszkodę. Ostatecznie statuetkę Zwycięzcy Turnieju Sołectw, wywalczyło sołectwo Leszczynki.

Na scenie i poza nią tradycyjne tańce kaszubskie prezentował Kaszubski Zespół Pieśni i Tańca „Sierakowice”, który wprowadził uczestników wydarzenia w dożynkowy nastrój Kosesem z wykorzystaniem elementów Kosedra. W aranżacji choreograf Ireny Warmowskiej, dziewczęta w białych strojach swoim tańcem nawiązały do tradycji obtańcowywania wieńca.

Na scenie zaprezentował się zespół Stena Band, zaraz po nim wystąpiła gwiazda wieczoru – TerazMy. Zespół na góralską nutę porwał do tańca licznie zgromadzoną publiczność. Dożynki zakończyły się przy biesiadzie z Zespołem Muzycznym Dido.

Wszystkim, którzy przyczynili się do uświetnienia obchodów, Gminny Ośrodek Kultury składa serdeczne podziękowania.

Dziękujmy sponsorom nagród:

Gminnej Spółdzielni Samopomoc Chłopska w Sierakowicach, Hurtowni Ogrodniczej Rossa, Centrum Zaopatrzenia Rolnictwa „U Andrzeja”, firmie Drywa, Gospodarstwu „Złota Rybka”, firmie Janskór, ośrodkowi „Na Gwizdówce” oraz Reklamie 4 You.

Dziękujemy sponsorom stałym naszych przedsięwzięć:

Przetwórstwu Mięsnemu Lis, firmie Bat, firmie In-Bul, firmie Elwoz, Centrum Handlowemu Expert, Bankowi Spółdzielczemu w Sierakowicach, Przedsiębiorstwu Wodno- Kanalizacyjnemu
w Sierakowicach, firmie Skibiński, Ubojni Drobiu Gosz.

Dziękujemy również Strażakom z Ochotniczej Straży Pożarnej oraz Policjantom z Komisariatu Policji w Sierakowicach, za pomoc w organizacji korowodu dożynkowego. Dziękujemy za współpracę Wydziałowi Rolnictwa z Urzędu Gminy w Sierakowicach.