booked.net

Podsumowanie XXXI Kaszubskich Dożynek Gminy Sierakowice

 

Rolnicy, twórcy ludowi, pszczelarze, panie z Kół Gospodyń Wiejskich oraz Kaszubski Zespół Pieśni i Tańca Sierakowice – to do nich należały tegoroczne Kaszubskie Dożynki Gminy Sierakowice. Za plony dziękowały prawie wszystkie sołectwa, które aktywnie włączyły się zarówno w organizację, jak i przebieg imprezy. Nie zabrakło barwnego korowodu, oryginalnych pojazdów, konnych zaprzęgów i kaszubskich przyśpiewek. Ostatecznie pod Amfiteatrem „Szerokowidze” swoje miejsce znalazło aż dwanaście wieńców dożynkowych, które godnie reprezentowały poszczególne sołectwa.

Już tradycyjnie w ostatnią niedzielę sierpnia rolnicy z terenu gminy Sierakowice dziękowali za plony. Uroczystości rozpoczęły się od mszy świętej dziękczynnej, której przewodniczył ks. prał. Henryk Pilacki, proboszcz senior parafii Wniebowzięcia NMP w Koronowie, natomiast homilię wygłosił ks. Marek Wera, proboszcz parafii św. Jana Chrzciciela w Sierakowicach.

Mszę uświetnił też Kaszubski Zespół Pieśni i Tańca „Sierakowice” oraz przedstawiciele sołectw, koła pszczelarskiego oraz Zrzeszenia Kaszubsko- Pomorskiego, którzy złożyli dziękczynne dary.

Tegoroczne Dożynki widoczne były nie tylko dla uczestników samej imprezy, ale dla wszystkich mieszkańców Sierakowic. Baloty oraz kostki słomy, które dekorowały centralne punkty miejscowości, pojawiły się tam dzięki Wiesławowi Gafce z Puzdrowa oraz Marcinowi Mielewczykowi z Paczewa. Witacze, który już n kilka dni przed imprezą pojawiły się w Sierakowicach, to zasługa sołectwa Nowa Ameryka. Z kolei domek ze słomy, który pojawił się tuż przy Amfiteatrze, wykonany został przez sołectwa Kowale i Łyśniewo. Barwnego charakteru obchodom nadał też dożynkowy korowód, który po mszy przeszedł ulicami Sierakowic. Poza wozami, korowodowy szyk wypełniły oryginalne pojazdy.

Tradycyjnie jako pierwsi na dożynkowy plac wjechali gospodarze. Tym razem w rolę starostów wcielili się Mirosława i Kazimierz Pawelczykowie z Kowal. Świętującym towarzyszył wójt Tadeusz Kobiela, starosta Bogdan Łapa, przedstawiciele samorządu oraz delegacja z zaprzyjaźnionego litewskiego Podbrzezia. Najważniejsze tego dnia wieńce i kołacze dożynkowe, na plac przywiezione zostały w specjalnie udekorowanych wozach. Łącznie przed sceną stanęło dwanaście wieńców – z Bąckiej Huty, Długiego Krza, Gowidlina, Kamienicy Królewskiej, Karczewka, Kowal, Łyśniewa, Nowej Ameryki, Paczewa, Puzdrowa, Tuchlina oraz Pałubic. Ten ostatni został najlepiej oceniony przez komisję. Nagroda za najpiękniejszy bochen dożynkowy powędrowała do sołectwa Nowa Ameryka.

Plac przy Amfiteatrze wypełnił się stoiskami lokalnych twórców. Nie zabrakło Kapeli Bas, hafciarek –Krystyny Formeli i Elżbiety Treder, pani Elżbiety Jankowskiej oraz przedstawicieli Rejonowego Koła Pszczelarzy. Gastronomią zajęły się Koła Gospodyń Wiejskich. Nagroda za najpiękniejsze stoisko tym razem powędrowała do pań z Gowidlina, zaś najlepszą nalewkę przygotowało koło z Paczewa.

Dopisała pogoda i publiczność, która bawiła się wraz z uczestnikami Turnieju Sołectw. Zaczęło się od bicia piany, w którym zwyciężyło Paczewo. W najbardziej sportowej z konkurencji, którą była Strzała Zeusa, najlepszy okazał się Borowy Las, który dostarczył również najdłuższy kłos. Najpiękniej udekorowany pojazd dożynkowy należał do Gowidlina, a w wyścigu taczek nie do pokonania okazały się być Leszczynki. Ostatecznie zwycięzcami Turnieju Sołectw zostali przedstawiciele sołectwa Paczewo, Borowego Lasu i Gowidlina.

Na scenie i poza nią tradycyjne tańce kaszubskie prezentował Kaszubski Zespół Pieśni i Tańca „Sierakowice”, który wprowadził uczestników wydarzenia w dożynkowy nastrój. W aranżacji choreograf Ireny Warmowskiej, dziewczęta w białych strojach swoim tańcem nawiązały do tradycji obtańcowywania wieńca.

Dla publiczności zaśpiewała też Ania Brzeska, a gwiazdą wieczoru była Kapela Ciupaga. Dożynki zakończyły się losowaniem dodatkowych nagród, wśród uczestników turnieju. Nagroda główna, rower o wartości 1500 zł ufundowany przez radnego gminy Sierakowice, Mariusza Labudę, powędrował do mieszkanki Paczewa.

Wszystkim, którzy przyczynili się do uświetnienia obchodów, Gminny Ośrodek Kultury składa serdeczne podziękowania.

Dziękujmy sponsorom nagród:

 • Gminnej Spółdzielni Samopomoc Chłopska w Sierakowicach,
 • Przetwórstwu Mięsnemu „Lis”,
 • Sklepom Ribena,
 • Hurtowni Elektronicznej Helon,
 • Firmie DEKAR,
 • Hurtowni Ogrodniczej Rossa,
 • Centrum Zaopatrzenia Rolnictwa „U Andrzeja”,
 • Hurtowni Dafne,
 • Firmie Janskór,
 • Auto-Centrum Sierakowice,
 • Ośrodkowi „Na Gwizdówce”,
 • \Piekarni Cukierni „Królewiczanka”,
 • Reklamie 4 You,
 • Salonowi fryzjerskiemu GLAMOUR,
 • Atelier Natalia,
 • Gabinetowi Excellent
 • Radnemu Andrzejowi Klasie

Za ufundowanie nagrody głównej w losowaniu, dziękujemy radnemu Mariuszowi Labudzie.

Dziękujemy sponsorom stałym naszych przedsięwzięć:
Przetwórstwu Mięsnemu Lis, firmie Bat, firmie In-Bul, firmie Elwoz, Centrum Handlowemu Expert, Bankowi Spółdzielczemu w Sierakowicach, firmie Skibiński, Ubojni Drobiu Gosz.

Dziękujemy również Strażakom z Ochotniczej Straży Pożarnej oraz Policjantom z Komisariatu Policji w Sierakowicach, za pomoc w organizacji korowodu dożynkowego. Dziękujemy za współpracę Wydziałowi Rolnictwa z Urzędu Gminy w Sierakowicach.

83-340 Sierakowice
ul. Kartuska 27

tel. 58 681-62-14
tel. 694-468-877

NIP: 589-17-57-835
REGON: 001129552

Rachunek bankowy:
10 8324 0001 0000 0169 2000 0010

Copyright © gok.sierakowice.pl | created by tomice.info