booked.net

Większy zespół, większe możliwości! KZPiT „Sierakowice” może cieszyć się nowymi strojami.

W ostatnim czasie znacznie wzrosła liczba członków Kaszubskiego Zespołu Pieśnii Tańca „Sierakowice”. Udany nabór cieszył instruktorów, ale jednocześnie stał się dla nich nie lada wyzwaniem. Chętną do nauki i ambitną grupę hamował prozaiczny problem- brak strojów. Sytuacja zmieniła się dzięki dofinansowaniu Narodowego Centrum Kultury. W ramach programu EtnoPolska 2019 udało się zakupić osiem kompletów damskich strojów kaszubskich, tzw. świetlicowych oraz dziesięć kompletów męskich strojów ludowych, jak również dodatkowe elementy stroju. To piękny początek nowej odsłony zespołu, który w Sierakowicach działa już prawie 40 lat.

31 kobiet i 23 mężczyzn. W tym 9- osobowa kapela. Młodzi, zdolni w wieku od 14 do 27 lat. Uczniowie, studenci, nauczyciele, a nawet pracownik stoczni- różnii temperamentni. Jednak miłość do tradycji i tańca połączyła ich w zgrany zespół- Kaszubski Zespół Pieśni i Tańca „Sierakowice”. Kieruje nimi etnofilolog kaszubski, Paulina Węsierska. Choreografią od lat zajmuje się Irena Warmowska, zaś śpiewu uczy ich Witold Treder, etnomuzykolog. W tak licznym składzie pracują od września 2018 roku. To wówczas do zespołu dołączyła spora grupa młodzieży. Nabór ucieszył kierownik zespołu, ale jednocześnie stał się bardzo problematyczny. Po pierwsze brakowało miejsca na próby.

– Nagle z kilkunastoosobowego zespołu staliśmy się pokaźną grupą. Nie mieliśmy miejsca na próby. Na szczęście z pomocą przyszło kierownictwo Ochotniczej Straży Pożarnej w Sierakowicach, które zgodziło się udostępnić swoją salę, za co jesteśmy ogromnie wdzięczni- tłumaczy Paulina Węsierska, koordynator prac KZPiT “Sierakowice”.

Na tym problemy jednak się nie skończyły. Pojawiły się te związane z brakiem strojów.

– Większość strojów, które do tej pory posiadaliśmy miały już co najmniej 20 lat. Nie dość, że już nie wszystkie nadawały się do użytku, to było ich po prostu za mało. Dzięki dofinansowaniu z Narodowego Centrum Kultury, zyskaliśmy łącznie 18 nowych strojów, jak również buty i dodatki- dodaje Paulina Węsierska.

Dofinansowanie w ramach programu EtnoPolska 2019 pozyskał Gminny Ośrodek Kultury w Sierakowicach. Koszt całkowity zadania to 35.250,00 zł, dofinansowanie wyniosło 33.000,00 zł.

– To dla nas ogromna pomoc, dzięki której będziemy mogli się rozwijać- mówi Paulina Węsierska.

Dzięki nowym strojom zespół jeszcze aktywniej będzie mógł uczestniczyć w przeglądach, festiwalach, jak również cieszyć swoją obecnością podczas imprez organizowanych przez Gminny Ośrodek Kultury. Aktualnie zespół przygotowuje się do obchodów 40- lecia istnienia, które odbędą się latem przyszłego roku.

83-340 Sierakowice
ul. Kartuska 27

tel. 58 681-62-14
tel. 694-468-877

NIP: 589-17-57-835
REGON: 001129552

Rachunek bankowy:
10 8324 0001 0000 0169 2000 0010

Copyright © gok.sierakowice.pl | created by tomice.info