booked.net

Festiwal KNIEJA to cykliczna impreza, która odbywa się w Sierakowicach od 2004 roku. Na przestrzeni lat zmieniała się formuła wydarzenia, zmieniali się partnerzy ale tym co pozostaje niezmienne jest promocja kultury łowieckiej jako istotnego elementu naszego niematerialnego dziedzictwa kulturowego.

Kluczowym elementem naszego festiwalu jest muzyka, w ramach tegorocznej Kniei odbył się XVII Przegląd Sygnałów i Muzyki Myśliwskiej.  Do udziału zgłosiło się 33 sygnalistów indywidualnych oraz 10 zespołów, a przesłuchania odbywały się w 4 kategoriach indywidualnych oraz 4 zespołowych. O randze tego konkursu świadczyć może fakt, iż dotarli do nas uczestnicy z rożnych zakątków północnej Polski od Szczecina aż po Olsztyn. W jury zasiadali przewodniczący Wiesław Keller, Karol Kroskowski i Michał Wojtyła. Naszą gminę w tym przeglądzie godnie reprezentowali uczniowie Kazimierza Kroskowskiego – Klub Sygnalistów Myśliwskich działający przy Gminnym Ośrodku Kultury. Wyniki konkursu znajdują się na stronie www.muzyka.mysliwska.pl.

Przesłuchania sygnalistów odbywały się w Drewnianym Zabytkowym Kościele, a na łączkach obok ulokowane zostały strefy edukacyjna i gastronomiczna. Swoje stoiska edukacyjno-promocyjne rozstawiły Zarządy Okręgowe Polskiego Związku Łowieckiego z Gdańska i Słupska, a także Lokalna Grupa Rybacka Kaszuby.

Koło Łowickie „Szarak” Gdańsk, podobnie jak w latach ubiegłych, zaprosiło uczestników imprezy do stanięcia w niemal selekcjonerskie szranki. W tegorocznym Kaszubskim Konkursie Oceny Poroży Jeleni, bo o nim mowa, udział wzięło 18 osób. Zwycięzcą w tej rywalizacji okazał się Hubert Keller, który w tym dniu zaprezentował się także z sukcesami w konkursie sygnalistów oraz przeprowadził dla uczestników imprezy prezentację szlachetnej sztuki wabienia jeleni.

Jelenie wprawdzie nie odpowiedziały na nawoływania i nie pojawiły się na placu ale zwierząt nie brakowało, a to za sprawą komisji kynologicznej PZŁ Gdańsk. Miłośników czworonogów nie zabrakło, bo prezentacje psów ras myśliwskich oraz opowieści o nich cieszyły się dużym zainteresowaniem.

Kolejną atrakcją, przewidzianą dla uczestników imprezy była możliwość potrzymania i zrobienia sobie zdjęcia z rarógiem – czyli ptakiem drapieżnym z rodziny sokołowatych wykorzystywanym w łowiectwie. Samiec imieniem Czarek, który z całkowitym spokojem przeszedł tego dnia przez dziesiątki rąk, ma wprawdzie tylko jedno oko zdrowe, ale jak mówiła jego opiekunka – Monika Płuciennik – nie przeszkadza mu to w skutecznej pracy, a kury wypatruje w locie bez najmniejszego problemu. Podczas gdy Czarek pozował do kolejnych zdjęć Pani Monika odpowiadała na pytania dotyczące sokolnictwa.

Na imprezie o tym profilu nie mogło oczywiście zabraknąć kuchni łowieckiej. Pomiędzy pięcioma Kołami Gospodyń Wiejskich rozegrał się konkurs na najsmaczniej przyrządzone potrawy z rogacza – zrazy, gulasz i pasztet. Potrawy oceniała komisja, w skład której weszli: Sylwia Garska-Chmarycz – pochodząca z pomorza laureatka programu Masterchef, Mirosława Cyman – nauczycielka przedmiotów zawodowych gastronomicznych w Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych Sierakowice i Dominik Szefer Łowczy Okręgowy PZŁ w Gdańsku. Zwycięzcą w tych zmaganiach okazało się KGW z Sierakowic, ale wszystkie przygotowane przez Panie dania były na najwyższym poziomie o czym przekonać się mogli uczestnicy wydarzenia, bowiem Panie częstowały swoimi potrawami.

Na tych którzy nie załapali się na dania z koziołków czekały dziki przekazane przez KŁ „Słonka” Sierakowice, a także chleb ze smalcem, bigos oraz mnóstwo przepysznych wypieków od Cukiernia&Pekarnia Janca.

Pogoda dopisała, przełożyło się to także na dużą frekwencję, przez plac przy zabytkowym kościele przewinęło się w tym dniu naprawdę wielu myśliwych oraz osób niezwiązanych z łowiectwem, ale zainteresowanych tą kulturą. Swoją obecnością w tym dniu zaszczycili nas także: Senator RP Kazimierz Kleina, Wojewoda Pomorski Dariusz Drelich, Starosta Kartuski Bogdan Łapa, Wójt Gminy Sierakowice Tadeusz Kobiela, Zastępca Wójta Gminy Sierakowice Zbigniew Fularczyk, Nadleśniczy Nadleśnictwa Kartuzy Michał Majewski, Wiceprezes Naczelnej Rady Łowieckiej Andrzeja Hinc, Łowczych Okręgowi: PZŁ Gdańsk Dominik Szefer i PZŁ Słupsk Michał Pobiedziński oraz delegacje z pocztami sztandarowymi czternastu pomorskich Kół Łowieckich.

Uroczystość w Sierakowicach zakończyła się Mszą Świętą Hubertowską, którą na Ołtarzu Papieskim koncelebrowali ks. prałat Andrzej Koss – kapelan leśników i myśliwych diecezji pelplińskiej, ks. kanonik Jacek Tabor – kapelan leśników i myśliwych archidiecezji gdańskiej oraz gospodarz miejsca –  ks. dr Tadeusz Knut – proboszcz sierakowickiej parafii pw. św. Marcina.

Po mszy uczestnicy Kniei przenieśliśmy się do Ostrzyc w Gminie Somonino, odbyła się bardzie rozrywkowa cześć imprezy.

Patronat honorowy nad tegoroczną Knieją objęli: Marszałek Województwa Pomorskiego Mieczysław Struk, Wojewoda Pomorski – Dariusz Drelich, Przewodniczący Sejmiku Województwa Pomorskiego – Jan Kleinszmidt, Starosta Kartuski – Bogdan Łapa oraz Nadleśniczy Nadleśnictwa Kartuzy – Michał Majewski.

 

Patronat medialny sprawowały Brać Łowiecka i Wiadomości Sierakowickie.

Organizatorami Festiwalu Kultury Łowieckiej Knieja 2022 byli:

 • Gmina Sierakowice oraz Gminny Ośrodek Kultury w Sierakowicach;
 • Gmina Somonino oraz Gminny Ośrodek Kultury w Somoninie;
 • Zarząd Okręgowy Polskiego Związku Łowieckiego w Gdańsku – ZO PZŁ Gdańsk;
 • Zarząd Okręgowy Polskiego Związku Łowieckiego w Słupsku.
 • W realizację wydarzenia włączyły się:
 • Koło Łowieckie „Słonka” Sierakowice
 • Koło Łowieckie „Łabędź” Kartuzy z siedzibą w Goręczynie
 • Koło Łowieckie „Szarak” Gdańsk
 • Koło Łowieckie ,,Kormoran” Lębork
 • Koło Łowieckie ,,Słonka” Pruszcz Gdański
 • Koło Łowieckie im. Wojskiego Gdynia
 • Pomorskie Towarzystwo Miłośników Muzyki i Kultury Łowieckiej

  W imieniu organizatorów serdecznie dziękujemy wszystkim za pomoc w organizacji oraz udział w XVII FKŁ Knieja!

  83-340 Sierakowice
  ul. Kartuska 27

  tel. 58 681-62-14
  tel. 694-468-877

  NIP: 589-17-57-835
  REGON: 001129552

  Rachunek bankowy:
  10 8324 0001 0000 0169 2000 0010

  Copyright © gok.sierakowice.pl | created by tomice.info