XIX Festiwal Kultury Łowieckiej Knieja za nami

6 lipca w Sierakowicach odbył się XIX Festiwal Kultury Łowieckiej Knieja 2024 r. Organizatorami tegorocznej imprezy byli: Gmina Sierakowice, Gmina Somonino, Zarząd Okręgowy Polskiego Związku Łowickiego w Gdańsku oraz Zarząd Okręgowy Polskiego Związku Łowieckiego w Słupsku. Na przestrzeni lat zmieniała się formuła wydarzenia, zmieniali się partnerzy ale tym co pozostaje niezmienne jest promocja kultury łowieckiej jako istotnego elementu naszego niematerialnego dziedzictwa kulturowego.

Głównym elementem Festiwalu był XIX Kaszubski Przegląd Sygnałów Muzyki Myśliwskiej, w którym udział wzięło 21 sygnalistów i 8 zespołów. W jury zasiadali przewodniczący Wiesław Keller, Karol Kroskowski i Michał Wojtyła. Przesłuchania odbywały się w 4 kategoriach indywidualnych oraz 4 zespołowych. O randze tego konkursu świadczyć może fakt , iż dotarli do nas uczestnicy nie tylko z województwa pomorskiego, ale także z warmińsko – mazurskiego oraz kujawsko – pomorskiego. Przesłuchania sygnalistów odbywały się w Drewnianym Zabytkowym Kościele a na łączkach przy kościele ulokowane zostały strefy edukacyjna i gastronomiczna. Szczegółowe wyniki konkursu zamieszczono na www.muzyka.mysliwska.pl.

Podczas trwania przesłuchań konkursowych trwał również VIII Kaszubski Konkurs Oceny Poroży Jeleni, który zorganizowało Koło Łowieckie Szarak Gdańsk. Jury oceniało w składzie Barbara Labuda pracownik Referatu Rolnictwa UG Sierakowice, Włodzimierz Siemieniuk Radny Powiatu Kartuskiego i Piotr Majkowski Leśniczy Leśnictwa Mirachowo. W konkursie uczestniczyło 19 osób, a zwyciężył Julian Łapa z WKŁ nr 500 „Bielik”. Równocześnie dla uczestników swoje zdolności kulinarne zaprezentowała Pani Alicja Fruzińska z ZO PZŁ w Pile, miłośniczka i propagatorka kuchni myśliwskiej, która przygotowała na oczach widzów do degustacji schab z dzika z karmelizowanym jabłkiem z cebulą i musem zielonych szyszek sosny.

Kolejną atrakcją był pokaz psów ras myśliwskich przeprowadzony przez Komisja Kynologiczna ZO PZŁ Gdańsk. Po raz trzeci odbył się konkurs kulinarny dla Kół Gospodyń Wiejskich na potrawę z dziczyzny. Udział w nim wzięły koła z Sierakowic, Gowidlina, Somonina i Kameli. Panie w tym roku musiały przygotować burgera z dziczyzny. Przewodniczącą Komisji konkursowej była Pani Alicja Fruzińska. Startowały cztery koła gospodyń wiejskich, a wszystkie przygotowane burgery rozpływały się w ustach. Komisja miała nie lada wyzwanie wybrać tego najsmaczniejszego. Po degustacji wszystkich czterech burgerów zapadł werdykt – zwyciężyło Koło Gospodyń Wiejskich „Sierakowice Sercem Poszyte”, a wyróżniono Koło Gospodyń Wiejskich z Sławek. W trakcie Festiwalu Łowieckiego były liczne kąciki przyrodnicze dla dzieci, pokazy sokolnicze, strzelnica i stoiska gastronomiczne z bigosem, pieczonymi dzikami i wieloma przekąskami na słodko z Janca – Cukiernia&Piekarnia.

Pogoda dopisała, a to przełożyło się na dużą frekwencję, przez plac przy zabytkowym kościele przewinęło się w tym dniu naprawdę wielu myśliwych oraz osób niezwiązanych z łowiectwem, ale zainteresowanych tą kulturą.

Po zakończeniu przesłuchań XIX Kaszubskiego Przeglądu Sygnałów Muzyki Myśliwskiej ogłoszono wyniki i wręczono nagrody we wszystkich konkursach zorganizowanych w ramach Festiwalu. W poszczególnych kategoriach zwyciężyli Tadeusz Piankowski (klasa A) z ZSM Jantar RDLP w Gdańsku, Katarzyna Gmerek (klasa B) z Nadleśnictwo Skrwilno, Stanisław Wenta (klasa C) z KŁ Kulik Gdańsk uczeń GOK Sierakowice, Dawid Strzelecki (klasa D) z GOK Sierakowice. W kategoriach zespołowych zwyciężyli w klacie D: ORŁY Sierakowice (kierownik Tymoteusz Klein), w klasie C: RZSM Kuliki (kierownik Tomasz Wenta), w klasie B: PZŁ Toruń (kierownik Tomasz Michewicz), a w klasie MB zwyciężył ZSM Sierakowice (kierownik Stanisław Wenta) jednak główna nagroda festiwalu Róg Myśliwski Parforce ufundowany przez przedsiębiorstwa ELWOZ i PWIK Sierakowice w kategorii zespołów w klasie MB z powodu trwającej karencji nie otrzymał ZSM Sierakowice, który zwyciężył w roku 2023 r., trafił on do PZŁ Toruń zdobywców II miejsca.

Następnie przemaszerowaliśmy wśród 21 pocztów sztandarowych do ołtarza papieskiego, gdzie odbyła się uroczysta Msza Św. pod przewodnictwem ks. prałata Andrzej Koss – kapelana leśników i myśliwych diecezji pelplińskiej, ks. kanonika Jacka Tabora – kapelana leśników i myśliwych archidiecezji gdańskiej oraz gospodarza miejsca – ks. dr Tadeusza Knuta – proboszcza sierakowickiej parafii pw. św. Marcina. Po zakończonej mszy wszystkie delegacje i poczty sztandarowe udały się na poczęstunek przy Drewnianym Zabytkowym Kościele.

Uroczystość uświetnili: Wice Wojewoda Pomorski Emil Rojek, Starosta Kartuski Bogdan Łapa, Wójt Sierakowic Mirosław Kuczkowski, Wice Wójt Sierakowic Zbigniew Fularczyk, Z-ca Nadleśniczego Nadleśnictwa Kartuzy Andrzej Beczek, którym serdecznie dziękujemy za przybycie i pomoc.
Za udział i pomoc w realizacji XVIII Festiwalu Kultury Łowieckiej Knieja 2023 dziękujemy: pocztom sztandarowym, kołom łowieckim, myśliwym i współorganizatorom. Zapraszamy na kolejny już jubileuszowy XX Festiwal Kultury Łowieckiej w 2025 roku.