booked.net

XVIII Festiwal Kultury Łowieckiej Knieja za nami

1 lipca w Sierakowicach i Ostrzycach odbył się XVIII Festiwal Kultury Łowieckiej Knieja 2023 r. Organizatorami tegorocznej imprezy byli: Gmina Sierakowice, Gmina Somonino, Zarząd Okręgowy Polskiego Związku Łowickiego w Gdańsku oraz Zarząd Okręgowy Polskiego Związku Łowieckiego w Słupsku. Na przestrzeni lat zmieniała się formuła wydarzenia, zmieniali się partnerzy ale tym co pozostaje niezmienne jest promocja kultury łowieckiej jako istotnego elementu naszego niematerialnego dziedzictwa kulturowego.

Głównym elementem Festiwalu był XVIII Kaszubski Przegląd Sygnałów Muzyki Myśliwskiej, w którym udział wzięło 26 sygnalistów i 11 zespołów. W jury zasiadali przewodniczący Wiesław Keller, Karol Kroskowski i Michał Wojtyła. Przesłuchania odbywały się w 5 kategoriach indywidualnych oraz 3 zespołowych. O randze tego konkursu świadczyć może fakt , iż dotarli do nas uczestnicy z rożnych zakątków Polski – Mazur, Śląska, Wielkopolski i Mazowsza. Przesłuchania sygnalistów odbywały się w Drewnianym Zabytkowym Kościele a na łączkach przy kościele ulokowane zostały strefy edukacyjna i gastronomiczna. Szczegółowe wyniki konkursu zamieszczono na www.muzyka.mysliwska.pl.

Podczas trwania przesłuchań konkursowych odbył się pokaz wabienia jeleni. Następnie odbył się VII Kaszubski Konkurs Poroży Jelenia, który zorganizowało Koło Łowieckie Szarak Gdańsk. W konkursie uczestniczyło 17 osób, a zwyciężył Zbigniew Wójtowicz z KŁ „Łabędź Kartuzy”.

Kolejną atrakcją był pokaz psów ras myśliwskich przeprowadzony przez Komisja Kynologiczna PZŁ Gdańsk. Po raz drugi odbył się konkurs kulinarny dla Kół Gospodyń Wiejskich na potrawę z dziczyzny. Panie w tym roku musiały przygotować zapiekankę, gołąbki i pierogi. Przewodniczącą Komisji konkursowej była finalistka Masterchef Pani Sylwia Garska-Chmarycz. Startowało pięć kół gospodyń wiejskich, a wszystkie dania przygotowane przez Panie były przepyszne. Swoim potrawami komisję najbardziej urzekło Koło Gospodyń Wiejskich z Długiego Krza, które jednogłośnie zwyciężyło, a komisja podsumowała „smakowało ja u mamy”. Nowym elementem tegorocznego Festiwalu był rodzinny konkurs plastyczny „Zwierzyna naszych lasów i pól”, w którym udział wzięło 16 rodzin z terenu gminy Sierakowice, a zwyciężyli Dominik, Martyna, Olga, Anna i Mirosław Wentowie. W trakcie Festiwalu Łowieckiego były liczne kąciki przyrodnicze dla dzieci, pokazy sokolnicze i stoiska gastronomiczne z bigosem, pieczonymi dzikami i wieloma przekąskami na słodko z Janca – Cukiernia&Piekarnia.

Pogoda dopisała, a to przełożyło się na dużą frekwencję, przez plac przy zabytkowym kościele przewinęło się w tym dniu naprawdę wielu myśliwych oraz osób niezwiązanych z łowiectwem, ale zainteresowanych tą kulturą.

Po zakończeniu przesłuchań XVIII Kaszubskiego Przeglądu Sygnałów Muzyki Myśliwskiej ogłoszono wyniki i wręczono nagrody we wszystkich konkursach zorganizowanych w ramach Festiwalu. Wręczono nagrody dla laureatów II i III miejsca w konkursie sygnałów myśliwskich, a zwycięscy musieli jeszcze chwilę poczekać. Następnie przemaszerowaliśmy wśród pocztów sztandarowych do ołtarza papieskiego, gdzie odbyła się uroczysta Msza Św. pod przewodnictwem ks. prałata Andrzej Koss – kapelana leśników i myśliwych diecezji pelplińskiej, ks. kanonika Jacka Tabora – kapelana leśników i myśliwych archidiecezji gdańskiej oraz gospodarza miejsca – ks. dr Tadeusza Knuta – proboszcza sierakowickiej parafii pw. św. Marcina. Przed Mszą Św. w Parku Ośmiu Błogosławieństw odbyło się uroczyste odsłonięcie tablicy pamiątkowej z okazji 100-lecia Polskiego Związku Łowieckiego. Po mszy odbyło się uroczyste wręczenie nagród dla zwycięzców Przeglądu Sygnałów i Muzyki Myśliwskiej. W kategorii A soliści zwyciężył Tadeusz Piankowski reprezentant ZSM Jantar RDLP w Gdańsku, w kategorii B soliści zwyciężył Michał Czapiewski reprezentant Nadleśnictwa Cewice, w kategorii C soliści zwyciężył Stanisław Wenta z KŁ Kulik Gdańsk, w kategorii D soliści główna nagrodę zdobył Oliwier Mallek z Sierakowic. Fanfarę Żurawia zdobył Sebastian Niemiec z Darz Bór Wejherowo. Główną nagrodę festiwalu Róg Myśliwski Parforce ufundowany przez Marszałka Województwa Pomorskiego w kategorii zespołów w klasie MB otrzymał ZSM Sierakowice.

Uroczystość uświetnili: Wojewoda Pomorski Dariusz Drelich, Radna Sejmiku Województwa Pomorskiego Iwona Milewczyk, Starosta Kartuski Bogdan Łapa, Wójt Sierakowic Tadeusz Kobiela, Wice Wójt Sierakowic Zbigniew Fularczyk, Nadleśniczy Nadleśnictwa Kartuzy Michał Majewski, którym serdecznie dziękujemy za przybycie i pomoc.

Następnie przenieśliśmy się do Ostrzyc w gminie Somonino, gdzie odbyła się rozrywkowa część Festiwalu.
Za udział i pomoc w realizacji XVIII Festiwalu Kultury Łowieckiej Knieja 2023 dziękujemy: pocztom sztandarowym, kołom łowieckim, myśliwym i współorganizatorom.

Zapraszamy na kolejny już XIX Festiwal Kultury Łowieckiej w 2024 roku.

Patronat honorowy nad tegoroczną Knieją objęli:
• Marszałek Województwa Pomorskiego Mieczysław Struk,
• Wojewoda Pomorski – Dariusz Drelich,
• Starosta Kartuski – Bogdan Łapa
• Nadleśniczy Nadleśnictwa Kartuzy – Michał Majewski.

Patronat medialny objęli:
• Brać Łowiecka Miesięcznik Myśliwych i Sympatyków Łowiectwa,
• Łowiec Polski,
• Radio Gdańsk,
• Wiadomości Sierakowickie,
• Express Kaszubski.pl
• Kartuzy.info
Ponadto relację na żywo prowadziło Radio Głos.

Organizatorami Festiwalu Kultury Łowieckiej Knieja 2023 byli:
• Gmina Sierakowice oraz Gminny Ośrodek Kultury w Sierakowicach,
• Gmina Somonino oraz Gminny Ośrodek Kultury w Somoninie,
• Zarząd Okręgowy Polskiego Związku Łowieckiego w Gdańsku,
• Zarząd Okręgowy Polskiego Związku Łowieckiego w Słupsku,

W realizację wydarzenia włączyły się:
• Koło Łowieckie „Słonka” Sierakowice
• Koło Łowieckie „Szarak” Gdańsk
• Koło Łowieckie „Łabędź” Kartuzy z siedzibą w Goręczynie
• Wojskowe Koło Łowieckie nr 500 BIELIK Gdynia
• Koło Łowieckie „Kormoran” Lębork
• Koło Łowieckie „Słonka” Pruszcz Gdański
• Koło Łowieckie im. Wojskiego Gdańsk
• Pomorskie Towarzystwo Miłośników Muzyki i Kultury Łowieckiej

 

Copyright © gok.sierakowice.pl | created by tomice.info