booked.net

Twórcy ludowi

Dąbrowski Jan - wyroby w drewnie

Urodzony  16 kwietnia 1955r.w Gowidlinie. Przez wiele lat pracował w Stoczni Północnej. Był dobrym fachowcem w obróbce skrawaniem. Zrezygnował z tej pracy ze względuna trudy dojeżdżania.
Od 1995r. zajmuje się wyrobem różnych drewnianych pojemników, kufli, wazonów,grzybków. Swoje wyroby prezentuje na wielu targach i jarmarkach. Można je kupić w sklepach „Cepelii” w Gdyni, Poznaniu, Warszawie. Pan Jan wykonał kufle do filmu „Ogniem i mieczem”. Można je obejrzeć w  skansenie w Sierpcu, w którym były nagrywane fragmenty filmu. Z zamiłowamia – żeglarz; jego hobby to Jacht NAROCZ, którą wykonał własnoręcznieod „stępki” aż po łódź, na której startuje każdego roku w regatach na Jeziorze Gowidlińskim.

www.rzezby.gdan.pl

 

Formela Krystyna - haft

Urodzona 08 lutego 1951r. w Smołdzińskim Lesie. Uprawia rękodzieło artystyczne – haft z wykorzystaniem naturalnych płócien lnianych i bawełnianych oraz nici bawełnianych.

 

Jesiołowska Małgorzata – wyroby z szyszek i brzozy

Urodzona 04 marca 1973r. w Kartuzach. Do wykonania moich prac potrzeba dużo suszonych szyszek, brzozy, klej silikonowy, spraye, kolorowe łańcuszki, świąteczne wstążki, świeczki. Aby zrobić ozdoby z szyszek należy z nich uformować wybrany wzór, następnie wysprajować i udekorować. Z brzozy formujemy kształt wianka lub choinki też malujemy sprayem i dekorujemy. Końcowy efekt pracy wygląda bardzo przepięknie.

Olszewski Andrzej - wyrób tabaki

Urodzony 11 sierpnia 1958r. w Sierakowicach. Wieloletni  tancerz Kaszubskiego Zespołu Pieśni i Tańca SIERAKOWICE oraz członek kapeli grający na diabelskich skrzypcach . Mistrz w zarzywaniu tabaki, którą sam wytwarza

 

Peplinski Zenon - rzeźba

Urodzony 4 października 1963 roku.Mieszka w Sierakowicach. W 1992 roku wykonał pierwsze diabelskie skrzypce. To był początek. Przez wiele lat rzeźbieniem zajmował się tylko dorywczo, po pracy zawodowej. Obecnie cały czaspoświęca temu zajęciu. Wykonał już tysiące dużych i małych figurek. Wystawia swoje prace na jarmarkach sztuki ludowej, targach, festynach w kraju i za granicą.

 

 

Prena Jacek - stolarstwo artystyczne

Urodzony 24 czerwca 1972r. w Lęborku. Mieszka w Sierakowicach. Zajmuje się rzeźbą w drewnie – wykonywaną ręcznie za pomoca dłut.

Sela Paweł - garncarstwo

Urodzony 27 czerwca 1966r. Mieszka w Gowidlinie. Od dziecka lubił rysować i lepić figurki z gliny. Swoje zainteresowania rozwijał w szkole ucząc się zawodu ceramika. Wiele lat przepracował w Regionalnej Spółdzielni Rękodzieła Ludowego i Artystycznego „Cepelia” w Kartuzach jako ceramik i tam dopiero naprawdę poznał wszystkie tajniki sztuki. Po dwudziestu latach pracy w różnych zakładach ceramicznych założył własną firmę. Sam zbudował piec ceramiczny, zakupił koło garncarskie i w piwnicach swojego domu urządził pracownię ceramiczną. Dobrej jakości glinę sprowadza z zagranicy. Sam projektuje i wykonuje swoje gliniane cacka, które ozdabia żona – Bożena. Małe aniołki i dzwoneczki, dzbanki i dzbany, donice i ogrodowe rzeźby. W ciągu miesiąca  przerabia około 3 ton  gliny. Swoje wyroby prezentuje w galeriach i sklepach z pamiątkami, na różnych targach i jarmarkach sztuki ludowej.

 

Stenka Stanisław - rzeźba

Urodzony 25 stycznia 1959r. Mieszka w Sierakowicach. Zainteresowania związane z rzeźbą ujawniły się już w szkole podstawowej. Rzeźbienie traktował zawsze jako hobby, zajęcie dodatkowe po pracy zawodowej. Tworzone przez niego  rzeźby i płaskorzeźby przedstawiają przede wszystkim postacie świętych. Rozdawane są jako nagrody w konkursach, na balach dobroczynnych i jako prezenty. Zdobią domy, ogrody w okolicy i za granicą. Stoją w przydrożnych kapliczkach i kościołach.  W 2002r. jego rzeźbę Prymasa Wyszyńskiego otrzymał Papież Jan Paweł II.

 

Szulc Sabina - haft

Urodzona  13 października 1965r.w Sierakowicach. Od lat jest miłośniczką haftów kaszubskich. Do swoich prac wykorzystuje takie surowce jak: szarei białe lniane płótno, atłas, aksamit  i siedmiobarwny schemat nici. Hafty złote i srebrne – naszywane elementy na suknie białe lub czarne. Haft kaszubski, okolicznościowy, obrusy, serwety, szaliki, woreczki, pocztówki, serdaki, koszule i fartuchy.

 

Treder Elżbieta - haft

Urodzona 28 grudnia 1956r. Mieszka w Sierakowicach. Zajmuje się  haftowaniem tak jak babka i matka. Przez wiele lat wykonywała hafty dla Regionalnej Spółdzielni Rękodzieła Ludowego i Artystycznego „Cepelia” w Kartuzach. Obecnie  swoje prace wystawia w galeriach, na okolicznych targach twórców  ludowych. Ozdabia je wykorzystując stare tradycyjne wzory, ale projektuje też sama nowe.
Eksperymentuje też z kolorami. Wyszywa  nie tylko piękne obrusy  i serwety, ale kaszubskimi wzorami ozdabia też szaty liturgiczne, ubranka dla lalek i stroje ludowe.

 

Zaborowski Tadeusz - ceramika królewska

Urodzony 21 kwietnia 1965r. w Sierakowicach. Jest garncarzem -to jego praca i pasja, która stanowi ważną część jego życia. Obecnie we własnej pracowni produkuje wyroby tradycyjne i nowoczesne w pełni użytkowe, szkliwione i nieszkliwione, zdobione kaszubskimi wzorami- toczone metodą tradycyjną na kole garncarskim z glinyczertwonej i białej, a także metoda odlewów z form.

Wykonuje różnego rodzaju naczynia stołowe, dzbany, wazony, donice, lampiony do domu i ogrodu. Swoje wyroby prezentują na różnych targach i jarmarkach sztuki ludowej.

 

 

 

Klasa Teresa - haft, tabaka, kapela

Urodzona 24.04.1949r.. Specjalizuje się w:

  • haft kaszubski na płótnie białym i szarym, serwety, bieżniki, obrusy  oraz elementy ubioru – bluzki,  fartuszki, krawaty
  • tabaka – wyrób tabaki o różnych aromatach
  • kapela rodzinna – stroje kaszubskie, prezentacja instrumentów,
    muzyka (piosenki) kaszubskai biesiadna na różne okazje dla
    przedszkoli, szkół i grup turystycznych
  • ozdoby świąteczne z wykorzystaniem materiałów papierniczych,
    włókienniczych, roślinnych i innych.

 

 


83-340 Sierakowice
ul. Kartuska 27

tel. 58 681-62-14
tel. 694-468-877

NIP: 589-17-57-835
REGON: 001129552

Rachunek bankowy:
10 8324 0001 0000 0169 2000 0010

Copyright © gok.sierakowice.pl | created by tomice.info