booked.net

Sobótkowy weekend w Sierakowicach

24 czerwca 2023 r. Powiatowy Zespół Doradztwa Rolniczego w Kartuzach wspólnie z Gminnym Ośrodkiem Kultury w Sierakowicach zorganizowali XI Powiatowy Turniej Kół Gospodyń Wiejskich, który po raz pierwszy odbył się w Sierakowicach.

Patronat honorowy nad XI Turniejem KGW objął Starosta Kartuski Bogdan Łapa. Turniej rozpoczął się od wspólnego przemarszu wszystkich uczestniczek za Młodzieżową Orkiestrą Dętą Gminy Sierakowice, pod batutą Marcina Malesy. Panie mogły zaprezentować się przed zgromadzoną publicznością. W imieniu Starosty Turniej otworzyła Janina Kwiecień – członek zarządu powiatu kartuskiego oraz Tadeusz Kobiela – wójt gminy Sierakowice. Imprezę prowadził Tomasz Fopke.
Licznie zgromadzona publiczność mogła podziwiać barwne stroje, scenki artystyczne i spróbować regionalnych potraw. Gospodynie wykazały się wyobraźnią i poczuciem humoru, co sprawiło, że podczas turnieju panowała radosna i przyjazna atmosfera.

Do rywalizacji o Grand Prix i reprezentowanie powiatu kartuskiego na Wojewódzkim Turnieju KGW w Żukowie przystąpiły Koła Gospodyń Wiejskich z 6 gmin: Żukowo, Sierakowice, Somonino, Przodkowo, Kartuzy, Stężyca. Koła brały udział w 5 konkurencjach, które były oceniane przez komisję powołaną przez organizatorów. Były to następujące konkurencje:
1. Produkt – „Dobre, bo z ziemniaków”. Koła przygotowały do oceny produkt lokalny lub tradycyjny. Za produkt tradycyjny uznaje się produkt, który został wpisany na listę produktów tradycyjnych województwa pomorskiego. Ocenie podlegał: smak, estetyka oraz sposób wykonania i podania. I miejsce zajęło KGW Stężyca (gmina Stężyca).
2. Tablica – „Tradycje zatrzymane w kadrze”. Koła Gospodyń Wiejskich przygotowały tablicę o wymiarach 1000×700 mm (ekspozycja pionowa lub pozioma). Tablica oceniana była przy stoiskach bez komentarza. Ocenie podlegała estetyka i sposób przygotowania tablicy, wykorzystanie materiałów źródłowych. I miejsce zajęło KGW Mezowo (gmina Kartuzy).
3. Moda – „Czy w tej kreacji będzie mi ciepło?”. Modelki zaprezentowały się na scenie przez ok. 1 minutę do podkładu muzycznego (własnego lub organizatora). Po zakończeniu prezentacji indywidualnej nastąpiła wspólna prezentacja modelek do muzyki przygotowanej przez organizatora. Ocenie podlegał sposób wykonania stroju, jego estetyka i atrakcyjność wizualna. Pod uwagę wzięto również nawiązanie do tradycji i kultury regionu, kreatywność przygotowania oraz rodzaj materiałów z jakich został wykonany strój, a także sposób zaprezentowania kreacji przez modelkę. I miejsce zajęło KGW Smołdzino (gmina Przodkowo).
4. Scenka kabaretowa – „Fakty, wydarzenia, informacje z okolicy, na wesoło”. Każde Koło Gospodyń Wiejskich przedstawiło scenkę na zadany temat. W wykonaniu uczestniczyło od 6 do 10 osób z danego KGW. Czas wykonania około 3 minuty. Ocenie podlegała kreatywność, oryginalność oraz czy przekaz oddaje tytuł scenki. I miejsce zajęło KGW Tuchom (gmina Żukowo).
5. Piosenka – „Piosenka jest dobra na wszystko”. Każde Koło Gospodyń Wiejskich zaśpiewało jedną piosenkę do własnego podkładu muzycznego. W wykonaniu uczestniczyło 6 do 10 osób z danego KGW. Czas wykonania około 2 minuty. Ocenie podlegała aranżacja muzyczno-wokalna oraz inscenizacja utworu na scenie. Mile widziana była piosenka z inscenizacją. I miejsce zajęło KGW Kamele (gmina Somonino).

Grand Prix XI Powiatowego Turnieju Kół Gospodyń Wiejskich zdobyło KGW „Sercem podszyte” Sierakowice, które obroniło tytuł z roku ubiegłego i będzie reprezentowało powiat kartuski na Turnieju Wojewódzkim w Żukowie.

Każde Koło Gospodyń Wiejskich, biorące udział w wydarzeniu, przygotowało stoiska z produktami tradycyjnymi i regionalnymi do degustacji dla uczestników Turnieju. Niespodzianką dla uczestników i publiczności był występ Kaszubskiej Kapeli Tuba Band.

Wśród zaproszonych gości byli między innymi przedstawiciele samorządu lokalnego. Dogodny termin wydarzenia sprzyjał udziałowi mieszkańców i turystów, którzy licznie uczestniczyli w wydarzeniu.

Na zakończenie turnieju dla zgromadzonej publiczności wystąpił kabaret „We dwa konie”, dzięki temu to Panie mogły pośmiać się z występów na scenie.
Kolejnym punktem programu była wspólna zabawa sobótkowa, która tradycyjnie rozpoczęła się inscenizacją „Ścinania kani”, w wykonaniu Kaszubskiego Zespołu Pieśni i Tańca Sierakowice. Następnie do wspólnej biesiady mieszkańców zaprosiła Gdańska Orkiestra Ogrodowa. Dla dzieci zaś czekały darmowe warkoczyki, tatuaże i dmuchańce. Dużym zainteresowaniem cieszyły się warsztaty wyplatania wianków świętojańskich z polnych kwiatów i paproci.

Copyright © gok.sierakowice.pl | created by tomice.info